Kinoctambule

Międzynarodowe laboratorium filmowe Kinoctambule

Saint-Etienne, Francja


W dniach 12-26 września 2016 r. sześciu filmowców z Polski: Agnieszka Sękowska, Agnieszka Wosz, Miła Skomra, Weronika Rudnicka, Łukasz Wasiak i Michał Wajdzik wzięło udział w międzynarodowym laboratorium filmowym w Saint-Etienne, we Francji.

Dzięki wsparciu projektu przez Erasmus+ uczestnicy z Polski, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii (łącznie 18 osób) mieli zapewniony transport, nocleg, wyżywienie oraz udział we wszystkich wydarzeniach za darmo. W ramach tego programu mogli też zobaczyć jak wygląda organizacja tego przedsięwzięcia od kuchni, jednocześnie aktywnie pomagając w organizacji całego festiwalu i przyjęcia filmowców z innych stron świata.

Był też czas na zwiedzanie Saint-Etienne, kameralne spotkania, podczas których filmowcy się integrowali i prezentowali swoje dotychczasowe prace.

Nadszedł w końcu dzień, kiedy przyjechało kilkadziesiąt osób z odległych zakątków świata: m.in. Iranu, Dominikany, Meksyku, Pakistanu, Turcji, ale także innych europejskich krajów: Hiszpanii, Francji, Włoch. Łącznie 89 filmowców spotkało się, aby wspólnie kręcić filmy. Po tygodniu wytężonej pracy międzynarodowych zespołów filmowych powstały łącznie 42 szorty, które obejrzało ponad 300 osób – filmowców, gości, mieszkańców Saint-Etienne.

A oto wybrane opinie naszych uczestników:

Kinoctambule was crucial for my personal, artistic and filmmaking development. I could learn from other participants, and see exactly my weak and strongs sites in a multdimensional way. I totally loved the place, and a way of working with other people, based on cooperation and sharing. I wish next year, I will wisit again Saint – Etienne and lovely festival organisers. I’ve just missed FB group for better communiaction and ASAP situations, but maybe it was also challenging a bit more because of this.

Thank you again Kinoctambule!

– Mila Skomra

My experience with Kinoctambule was really amazing. At first I did not know what to expect. It was my first experience with Kino. Although at the begining I was super stressed, it occured that Kino is the best place on Earth! To start the ball rolling, the people are so eager to help fulfill your vision. Not only by some piece of advice, but also with giving their time and equipment to other participants. Next thing is an inspiring spirit of the place. Believe it or not, being in Saint-Etienne you can really discover your already forgotten parts of your creativity! I felt to have more ideas, by having these people around me, that I have had during last year or so. Moreover, I am very thankful to all the organisators and people who participated in the project helping all the filmmakers to shoot so many great films. To sum up, Kinoctambule was rally a great adventure. I hope to participate next year and meet the same people!

– Łukasz Wasiak

I spent two weeks in a picturesque town called Saint-Etienne this September. Two weeks full of passion for films, friendship, co-working, co-creating, teambuilding and important lessons. I went for two weeks to France for Kinoctambule – one of the best experience a young filmmaker can have. Firstly, as an Erasmus+ group from Poland we were supposed to help with organisation of the event. Thanks to that we could feel as a part of the festival. We were hosts. Then, we welcomed filmmakers from around the world: Mexico, Dominicana Republic, Iran, Turkey, Pakistan etc. It turned out very quickly that even if we differ culturally, we all share the same – passion for films and filmmaking. It was amazing! I listened to directors and scriptwriters telling me beautiful stories, I watched films and videos of many talented cinematographers, I heard emotional music scores, I cried, I laughed, I clapped my hands watching actresses and actors on screens, I admired cuts of exhausted editors. I made many friends, with whom I want to make more films. I learned a lot about myself as a filmmaker, my weak and strong sides. These were one of the best two weeks in my filmmaking history. Thank you for that Kinoctambule team!

– Agnieszka Sękowska

14380160_698238530339490_7628296327803110172_o 14425499_697397230423620_4548029406692122887_o 14435318_697397263756950_1878747839391764474_o 14444870_697397620423581_4565627077594538711_o 14444878_697397007090309_6666171097332095285_o14379871_697397087090301_549864191926776450_o

Czym jest Kinoctambule?

Kinoctambule jest innowacyjnym laboratorium filmowym stworzonym po to, aby zarówno amatorzy jak i profesjonalni filmowcy mogli współtworzyć i oglądać swoje krótkie filmy. Laboratorium kładzie nacisk na spontaniczną, pozbawioną rywalizacji współpracę, a jego celem jest pobudzenie produkcji filmów krótkometrażowych z mikrobudżetem. Kinoctambule skupia się na kreacji muzycznej do filmów. Ideą jest stworzenie oryginalnej muzyki do każdego z filmów, powstałych podczas laboratorium.

Kinoctambule odbyło się po raz pierwszy w 2014, zapoczątkowane przez organizację Ciel! Les Noctambules. W tym roku po raz pierwszy dzięki współpracy z Fundacją Przestrzeń Filmowa zapraszamy uczestników z Polski. Laboratorium odbędzie się w miejscowości Saint-Etienne (niedaleko Lyonu) między 12 a 26 września 2016 r.

 

Historia

W ciągu kilku lat Kinoctambule rozwinęła się sieć profesjonalistów i amatorów związanych z filmem. Regularnie organizują oni projekcje, konkursy filmowe, wykłady oraz warsztaty. Podczas dwóch dotychczasowych edycji projekt był dofinansowany z grantów europejskich w ramach Erasmus+, dzięki czemu filmowcy z Belgii, Chorwacji, Holandii, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji mogli wziąć w nim bezpłatnie udział. Liczymy, że i w tym roku laboratorium otrzyma finansowanie. Oficjalną informację powinniśmy otrzymać w pierwszej połowie lipca.

W 2014 roku, podczas pierwszej edycji Kinoctambule zgromadziło 85 zgłoszeń pochodzących z różnych krajów: Belgii, Brazylii, Chile, Anglii, Francji, Meksyku, Maroko, Peru, Kanady (Quebec), Słowenii, Hiszpanii i Holandii. Powstało 29 filmów i 42 kreacje muzyczne. Rok później, zgłosiły się 83 osoby z 17 krajów: Angoli, Belgii, Chile, Kolumbii, Kongo, Chorwacji, Dominikany, Egiptu, Ekwadoru, Francji, grecji, Meksyku, Peru, Kanady (Quebec), Szwecji, Hiszpanii i Holandii. Uczestnicy stworzyli 40 filmów i 60 utworów muzycznych do nich.

 

Idea

Główną ideą stojącą za wydarzeniami Kino (Kinoctambule i Kino Kabaret) jest otwarte i chętne do współpracy środowisko, sprzyjające tworzeniu filmów krótkometrażowych. W ograniczonym czasie kilka ekip tworzy się wokół pomysłów na filmy, które następnie jest przez nie realizowane, od synopsis aż po projekcję. Nie jest to konkurs oparty na rywalizacji, lecz współpraca służąca wymiana doświadczeń i wiedzy. Pierwsze dni poświęcone są poznawaniu siebie nawzajem i odkrywaniu miasta. W weekend odbywa się duże spotkanie przedprodukcyjne, podczas którego ekipy muszą zaplanować realizację swoich pomysłów na filmy. Od poniedziałku do soboty realizują filmy! Piszą, szukają lokacji, obsady, kręcą, montują, komponują muzykę i… przygotowują się do premiery na dużym ekranie!


 NABÓR ZGŁOSZEŃ TRWAŁ DO 31 MAJA 2016 R.

Uczestnicy

W tym roku zapraszamy uczestników z Anglii, Niemiec i Polski (łącznie 18 osób).

Płeć: zarówno dziewczyny jak i chłopcy

Wiek: poniżej 30 r.ż.

Profil: zainteresowani kręceniem filmów w jakimkolwiek aspekcie: scenariopisarstwo, reżyseria, aktorstwo, sztuka operatorska, montaż, postprodukcja, kostiumy, charakteryzacja, komponowanie muzyki, itd. oraz otwarci (uczestnicy będą oddzieleni od grupy ze swojego kraju, aby wymieniać się doświadczeniem z mnóstwem nowych ludzi z całego świata)

Wiedza: znajomość języka angielskiego jest obowiązkowa, aby móc komunikować się z uczestnikami z innych krajów zarówno podczas realizacji filmów jak i codziennego życia (posiłki, warsztaty, wspólne pokoje). Nie jest wymagany certyfikat!

Sprzęt: jeśli posiadacie własny sprzęt (kamerę, laptopa albo jakikolwiek sprzęt, który może się przydać podczas realizacji filmu) koniecznie weźcie go ze sobą. Kinoctambule nie zapewnia sprzętu, więc kamery, rekordery dźwięku i laptopy są mile widziane, ale też sprzęt potrzebny do make up’u czy chociażby klaps.

Inne obowiązkowe wymagania:

– meldunek w Katowicach (to miasto partnerskie Saint-Etienne), działalność lub praca w Katowicach,

– posiadanie dowodu osobistego lub paszportu,

– dostępność przez całe dwa tygodnie trwania laboratorium,

– wykupione ubezpieczenie zdrowotne (i wg uznania inne),

UWAGA! Żadna ze stron organizatora (Ciel! Les Noctambules, Fundacja Przestrzen Filmowa, Reel Nice, Pol Guillen Studio) nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty czy uszkodzenia.

Logistyka

Kinoctambule pokrywa koszty przyjazdu (z oraz do głównego lotniska we Francji), zakwaterowania (łóżka w pokojach kilkuosobowych) i wyżywienia (śniadanie, lancz i kolacja, czasami przygotowywane również przez uczestników) podczas całego laboratorium w dniach 12-26 września dla wybranych uczestników. W momencie potwierdzenia dofinansowania z środków europejskich Erasmus+ zostaną również zakupione dla nich bilety lotnicze.

Internet będzie dostępny.


Jak zaaplikować?

Przede wszystkim PO ANGIELSKU!

Prosimy o przesłanie na adres: kontakt@przestrzenfilmowa.org wpisując w tytuł wiadomości: Zgłoszenie – Kinoctambule 2016, następujących dokumentów w języku angielskim w formacie Word lub PDF (pliki powinny być nazwane imieniem i nazwiskiem):

– opowiedz nam o sobie i swoich filmowych doświadczeniach, napisz też ile masz lat i podaj numer telefonu (max. 1000 znaków),

– chcielibyśmy wiedzieć na czym się znasz i jakie stanowisko w ekipie filmowej Cię interesuje: scenarzysta, operator kamery, montażysta, grafik, oświetlacz, dźwiękowiec, obsada, kostiumograf, charakteryzacja, location scout, kompozytor muzyki, itd. (max. 500 znaków),

– napisz dlaczego chciałbyś wziąć udział w laboratorium, co chciałbyś przekazać innym uczestnikom i samemu doświadczyć (max. 1800 znaków),

– jeśli masz przykłady swoich poprzednich prac prześlij nam je również (w postaci linków, ew. plików o łącznej wielkości max 5MB)

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2016 r.

Skontaktujemy się z wybranymi uczestnikami.

Więcej informacji: