Film Lab Warszawa–Berlin PL

Film Lab Warszawa–Berlin — poznajcie producentów i reżyserów, którzy wraz z Fundacją Przestrzeń Filmowa pojadą na European Film Market 67. IFF Berlinale

Chciałabym, żeby filmowcy młodego pokolenia myśleli o swoich projektach globalnie od samego początku. Aby tworzyli filmy uniwersalne, które znajdą odbiorców nie tylko w Polsce, ale także w Europie, a nawet na całym świecie. Poza tym mamy się kim chwalić. Film Lab WarszawaBerlin powstał z myślą o promowaniu twórczości warszawskiego środowiska filmowego. A gdzie moglibyśmy to zrobić, jeśli nie na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali i marketów w branży, czyli EFM Berlinale? — mówi pomysłodawczyni i koordynatorka programu Agnieszka Sękowska, prezes Fundacji Przestrzeń Filmowa.

Film Lab Warszawa–Berlin to najnowszy projekt edukacyjny Fundacji Przestrzeń Filmowa realizowany od grudnia 2016 roku. Do udziału w programie fundacja zaprosiła młodych twórców z Warszawy, którzy planują rozwijać i realizować pierwszy lub drugi film pełnometrażowy w latach 2017-2018.

Wstępnej selekcji projektów dokonali zagraniczni jurorzy: Alex Traila i Diane Malherbe.

— Zależało mi na tym, żeby projekt był międzynarodowy od samego początku. Jury składające się z doświadczonych ekspertów, selekcjonerów międzynarodowych festiwali i doradców branżowych gwarantowało świeże, niezależne spojrzenie na pomysły zgłoszone przez twórców — dodaje Agnieszka Sękowska.

Wybrani reżyserzy i producenci wzięli udział w dwudniowych intensywnych warsztatach pitchingu. Zajęcia poprowadziła Aleksandra Leszczyńska — ekspertka od developmentu, finansowania projektów filmowych, trenerka młodych filmowców.

Zwieńczeniem warsztatów był pitch przed polskimi profesjonalistami z branży.

Cenieni producenci filmowi Stanisław Dziedzic i Zuzanna Król oraz agentka sprzedaży Katarzyna Siniarska wysłuchali ośmiu pitchingów. Jury wybrało cztery najlepsze:

 • Dramat „Inwardness” — pitching Grzegorza Jaroszuka i Kamili Kuś

Do Berlina pojedzie Grzegorz Jaroszuk

 • Film sci-fi „Arkadia Stadt” — pitching Romana Przylipiaka i Tomasza Morawskiego

Miasto Złotych Niedźwiedzi odwiedzi producent Tomasz Morawski

 • Mockumentary „YouTuber” — pitching Joanny Satanowskiej i Alicji Jagodzińskie

W stolicy Niemiec projekt będzie promowała producentka Alicja Jagodzińska

 • Dramat „Volterra” — pitching Marty Lewandowskiej, film w reż. Jacka Borcucha

Do Berlina pojedzie Marta Lewandowska – producentka filmu

Z twórcami projektów będzie można porozmawiać w dniach 10–15 lutego 2017 roku na European Film Market podczas 67. Berlinale.

— W dzisiejszym świecie autopromocja odgrywa kluczową rolę. Aby osiągnąć międzynarodowy sukces, każdy twórca poza talentem i wiedzą powinien mieć szansę na zdobycie w teorii i praktyce umiejętności poruszania się w międzynarodowym środowisku producentów, dystrybutorów i sales agentów. Zagwarantowaliśmy naszym uczestnikom dostęp do fachowej wiedzy, zaopatrzyliśmy w narzędzia i liczymy na to, że zrealizują swoje cele podsumowuje Agnieszka Pyrkowska odpowiedzialna za promocję projektu.

 

Wszystkim filmowcom życzymy w Berlinie powodzenia!

Projekt jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa

Partner strategiczny: Mazovia Warsaw Film Commission

W promocję włączyły się następujące instytucje: Wajda School, StoryLab, Warszawska Szkoła Filmowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, FILMPRO, Warsawholic

Organizatorem programu Film Lab Warszawa–Berlin jest Fundacja Przestrzeń Filmowa z Warszawy — organizator warsztatów filmowych i międzynarodowego konkursu filmowego 48 HOUR FILM PROJECT w Polsce.

Zainteresowanych bieżącymi informacjami o projekcie zapraszamy na strony internetowe: www.przestrzenfilmowa.org i www.facebook.com/przestrzenfilmowa.

 

 

Harmonogram projektu:

 • 29.12.2016, godz. 23:59: ostateczny termin przesyłania zgłoszeń – przeczytaj regulamin
 • 11.01.2017: ogłoszenie wyników naboru (10 projektów, nazwisk osób, które zakwalifikowały się na warsztaty pitchngu)
 • 14–15.01.2017: darmowe warsztaty pitchingowe z Aleksandrą Leszczyńską (Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, Warszawa)
 • 15.01.2017, godz. 15:30: prezentacja projektu przed komisją pitchingową złożoną z trójki profesjonalistów (Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, Warszawa); tego samego dnia komisja ogłosi listę czterech filmowców, którzy pojadą na festiwal do Berlina
 • 28–29.01.2017: warsztaty przedfestiwalowe dla uczestników wyjazdu (Mazowiecki Instytut
 • Kultury, Elektoralna 12, Warszawa)
 • 10–15.02.2017: wyjazd na festiwal do Berlina, udział w 67. Berlinale i European Film Market
 • 23.02.2017: spotkanie pofestiwalowe, podsumowanie projektu

Zanim zgłosisz swój projekt, przeczytaj uważnie regulamin, pobierz i wypełnij formularz, a następnie prześlij wymagane dokumenty na adres kontakt(at)przestrzenfilmowa.org do godz. 23:59 dn. 29.12.2016, wpisując w tytule wiadomości „Zgłoszenie Film Lab Warszawa–Berlin”.

Application form

Regulamin

UWAGA! Rozpatrywane będą wyłącznie zgłoszenia, które spełniają wymagania wyszczególnione w regulaminie.

Organizatorem programu Film Lab Warszawa–Berlin jest Fundacja Przestrzeń Filmowa.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Partner strategiczny: Mazovia Warsaw Film Commission

W promocję wydarzenia włączyli się:
Wajda School, StoryLab.pro, Warszawska Szkoła Filmowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, FILMPRO, Warsawholic