48HFP PL logo RGB_15CZYM JEST 48HFP?
Kiedy na zrobienie filmu masz 48 godzin, liczy się każda sekunda – to zdanie powinni zapamiętać wszyscy uczestnicy 48HFP. 48 Hour Film Project to jedyny w Polsce konkurs, w którym rolę odgrywa czas. W ciągu jednego weekendu ekipy filmowe biorące w nim udział dają z siebie wszystko – tworzą i piszą scenariusz, kręcą i montują film i mają na to tylko 48 godzin!
Wyścig z czasem zaczyna się w piątek wieczorem podczas Kickoffu, kiedy organizatorzy ujawniają ekipom elementy, które muszą znaleźć się w filmie: rekwizyt, bohatera i tekst. Ponadto każda z ekip losuje dla siebie gatunek filmowy. Filmy wraz z dokumentami produkcyjnymi muszą być oddane po 48 godzinach, czyli w niedzielę wieczorem (na tzw. Dropoffie). W ciągu tygodnia w kinach odbywają się projekcje nakręconych dzieł. W następny weekend uczestnicy, media i goście zapraszani są na uroczystą galę rozdania nagród w aż 13 kategoriach (m. in. za: Najlepszy Film, Reżyserię, Zdjęcia, Scenariusz, Montaż, itp.).

Zasady konkursu w skrócie wyjaśnia FILM.

KRÓTKA HISTORIA 48HFP
W maju 2001 roku producent Mark Ruppert z Waszyngtonu wpadł na szalony pomysł, aby spróbować nakręcić film
w 48 godzin. Do pomysłu przekonał znajomych filmowców, którzy stworzyli własne ekipy i dołączyli do eksperymentu.
W ciągu 14 lat istnienia, 48 Hour Film Project stał sią ważną imprezą o międzynarodowym zasięgu. Do tej pory w miastach na całym świecie odbyło się ponad 900 konkursów, co daje imponujący wynik ponad 25 500 ekip stworzonych przez około 385 000 osób!
W 2016 roku weekend z 48HFP odbył się w blisko 130 miastach na 6 kontynentach. Wśród tych miast od kilku lat są Warszawa i Katowice i Wrocław.
Organizatorem 48HFP w Polsce jest Fundacja Przestrzeń Filmowa z Warszawy.

PO CO I DLA KOGO JEST 48HFP?
Festiwal jest szansą zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów na sprawdzenie się w tak wymagającym zadaniu, jakim jest zrobienie filmu w 48 godzin. Pokazuje, że jest to możliwe w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie środków. Ponadto zachęca filmowców do wyjścia z kamerą w przestrzeń miejską.
48HFP, poza adrenaliną i nieprzespanymi nocami, jest przede wszystkim dobrą zabawą i wyzwala w uczestnikach wiele pomysłowości i kreatywności. Ułatwia też nawiązywanie nowych kontaktów pomiędzy środowiskami filmowymi. Dla wielu uczestników 48HFP może być pierwszym poważnym krokiem w kierunku dalszej kariery filmowej.
Formuła 48HFP sprawia, że jest to konkurs nie tylko dla reżyserów czy aktorów, ale też dla producentów filmowych. Krótki czas realizacji filmu wymaga doskonałej organizacji pracy ekipy, ponadto wymogiem jest dostarczenie całego pakietu dokumentów wymaganych przy produkcji filmowej. Jest to dobry test szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają pracę w zawodzie producenta filmowego.
Dodatkowym wydarzeniem podczas każdej edycji 48HFP Poland, w której mogą wziąć członkowie zarejestrowanych ekip są bezpłatne – jedno lub dwudniowe warsztaty filmowe, które prowadzą znani, cenieni twórcy z branży audiowizualnej. Warsztaty odbywają się w tydzień poprzedzający każdą edycję 48HFP w Polsce.

48HFP – INFORMACJE O KONKURSIE
Udział w konkursie 48HFP jest płatny, wysokość opłaty rejestracyjnej zależy od tego kiedy ekipa zgłosi swój udział. Harmonogram rejestracji oraz wysokość opłat i inne informacje dostępne są na stronach internetowych:
www.48hourfilm.com – międzynarodowa strona 48HFP – informacje o wydarzeniach na całym świecie
www.48hourfilm.com/warsaw – międzynarodowa strona 48HFP Warsaw – rejestracja ekip
www.48hfppoland.pl – strona polska, poświęcona polskim edycjom 48HFP – bieżące informacje o konkursie, festiwalu, zasady i regulamin konkursu
www.facebook.com/48HFPPoland – bieżące wydarzenia związane z konkursem i działalnością organizatora konkursu Fundacja Przestrzeń Filmowa
Na polskim kanale 48HFP w portalu YOUTUBE, można obejrzeć filmy, które powstały w dotychczasowych edycjach 48HFP Poland.

Zapraszamy do współpracy!

Organizator: Fundacja Przestrzeń Filmowa

Producent konkursów 48HFP Poland – Maria Leśnodorska
mail: m.lesnodorska@przestrzenfilmowa.org