Film Lab Warszawa – Berlin

6 grudnia 2016 roku ruszył nabór reżyserów i producentów do Film Lab Warszawa–Berlin

Zgłoś projekt swojego filmu do Film Lab Warszawa–Berlin, weź udział w profesjonalnym warsztacie pitchingu, wypromuj się na markecie jednego z najważniejszych festiwali na świecie — Berlinale.

Fundacja Przestrzeń Filmowa i miasto stołeczne Warszawa zapraszają filmowców do udziału w międzynarodowym labie, który połączy dwie stolice: Warszawę i Berlin. Szukamy reżyserów i producentów, którzy żyją i tworzą w stolicy, mających na swoim koncie przynajmniej dwa filmy krótkometrażowe (dokumentalny, animowany lub fabularny) — oraz projekt pierwszego lub drugiego filmu pełnometrażowego (w późnej fazie developmentu, preprodukcji lub produkcji), który chcą rozwijać i zrealizować w latach 2017–2018.

W dzisiejszym świecie autopromocja odgrywa kluczową rolę. Aby osiągnąć międzynarodowy sukces, każdy twórca poza talentem i wiedzą z dziedziny, w której się kształcił i tworzy, powinien mieć szansę na zdobycie w teorii i praktyce umiejętności poruszania się w międzynarodowym środowisku producentów, dystrybutorów i sales agentów. 10 osób biorących udział w Film Lab Warszawa–Berlin otrzyma możliwość uczestniczenia w warsztatach pitchingowych, a 4 szczęśliwców wybranych następnie przez polską komisję pojedzie na 67. Berlinale i European Film Market, aby poznać ich działanie od kuchni.

Zanim spotkamy się w Berlinie, międzynarodowi jurorzy:

  • Alex Traila — doradca rumuńskiego Ministra Kultury; członek zarządu Rumuńskiego Centrum Filmowego; współzałożyciel Film Eastern Europe Dialogue — think tanku zrzeszającego europejskich profesjonalistów filmowych w celu świadczenia doradztwa i rozwoju nowych strategii współpracy wpływających na produkcję i dystrybucję filmową w krajach Europy Środkowo-Wschodniej; koordynator przy forum koprodukcyjnym When East Meets West oraz
  • Diane Malherbe — dyrektor relacji międzynarodowych i współzałożycielka Kinoctambule — międzynarodowego laboratorium filmowego; selekcjonerka i koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand; dystrybutor przy międzynarodowych festiwalach filmowych

spośród nadesłanych zgłoszeń wybiorą 10 filmowców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w dwudniowym warsztacie z Aleksandrą Leszczyńską — ekspertką z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży filmowej, specjalistką od developmentu i finansowania projektów filmowych, moderatorką branżowych paneli oraz trenerem młodych filmowców. W trakcie zajęć, które odbędą się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie w dniach 14–15.01.2017, uczestnicy poznają zasady funkcjonowania europejskiego rynku filmowego, dowiedzą się, jak szukać finansowania na film oraz kiedy i na jaki festiwal wysłać swoje dzieło. Prowadząca wprowadzi uczestników w arkana sztuki pitchingu i przygotuje do prezentacji projektu przed komisją, której skład przedstawimy już wkrótce.

Pobyt finalistów i organizatorów projektu na 67. Berlinale i European Film Market potrwa od 10 do 15 lutego 2017 r.

Harmonogram projektu:

  • 29.12.2016, godz. 23:59: ostateczny termin przesyłania zgłoszeń – przeczytaj regulamin
  • 11.01.2017: ogłoszenie wyników naboru (10 projektów, nazwisk osób, które zakwalifikowały się na warsztaty pitchngu)
  • 14–15.01.2017: warsztaty pitchingowe z Aleksandrą Leszczyńską (Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, Warszawa)
  • 15.01.2017, godz. 15:30: prezentacja projektu przed komisją pitchingową złożoną z czwórki profesjonalistów (Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, Warszawa); tego samego dnia komisja ogłosi listę czterech filmowców, którzy pojadą na festiwal do Berlina
  • 28–29.01.2017: warsztaty przedfestiwalowe dla uczestników wyjazdu (Mazowiecki Instytut
  • Kultury, Elektoralna 12, Warszawa)
  • 10–15.02.2017: wyjazd na festiwal do Berlina, udział w 67. Berlinale i European Film Market
  • 23.02.2017: spotkanie pofestiwalowe, podsumowanie projektu

Zanim zgłosisz swój projekt, przeczytaj uważnie regulamin, pobierz i wypełnij formularz, a następnie prześlij wymagane dokumenty na adres kontakt(at)przestrzenfilmowa.org do godz. 23:59 dn. 29.12.2016, wpisując w tytule wiadomości „Zgłoszenie Film Lab Warszawa–Berlin”.

Application form

Regulamin

UWAGA! Rozpatrywane będą wyłącznie zgłoszenia, które spełniają wymagania wyszczególnione w regulaminie.

Organizatorem programu Film Lab Warszawa–Berlin jest Fundacja Przestrzeń Filmowa.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Partner strategiczny: Mazovia Warsaw Film Commission

W promocję wydarzenia włączyli się:
Wajda School, StoryLab.pro, Warszawska Szkoła Filmowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, FILMPRO, Warsawholic

Leave a Comment